Kapesní kalendáře

pocket calendars - calendarios de bolsillo - calendriers de poche - calendari tascabili - calendarios de bolso - taschenkalender - karmannie-kalendari - kalendarkartchen

Historie kalendáříků

 

Něco málo ze sběratelské historie:

Vznik kalendáře byl pro člověka nutností, sloužil k rozlišování časových období a pomáhal lidem udržovat přehled o dění v zemi. Až do vynálezu knihtisku v roce 1444 byly rozšiřovány pouze ručně.

První český klasický kalendář vytiskl Mikuláš Šetina v Plzni v roce 1489. Historické materiály potvrzují,že kartičkové kalendáře se v Českých zemích objevily už v 1.pol. 19. století. Jednoduchý datový kalendář měl podobu dvoulisté skládačky formátu skládačky do kapsy. Na přední straně výtvarné vyobrazení, jméno a název vydávající firmy. Rub obsahoval různé rady a pokyny, uvnitř se skrýval datový kalendář.

Kartičkové kalendáříky, jak je známe dnes se poprvé objevily po vzniku Československého státu v roce 1918. Začátkem roku je přinášeli do domácností pošťáci, kominíci, pojišťováci nebo baráčníci. Dnes jsou používány tyto kartičky také jako vizitky soukromých firem nebo jako reklamní materiál velkých i malých podniků. Kromě reklamních sloganů a barevných obrázků na nich nalezneme přehledné kalendárium.
(Zdroj: www.sberatel-ksk.cz)

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.